Η Εφές Ανατολού σόκαρε τον Ολυμπιακό

Η Τούρκικη ομάδα επικράτησε μέσα στο ΣΕΦ με 73-71 και ισοφάρισε την σειρά απέναντι στους ''ερυθρόλευκους''

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για σημαντικό προβάδισμα απέναντι στην Εφές για πρόκριση στο Final Four της Πόλης.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά αγχωμένοι στα τελευταία λεπτά, ο Γιώργος Πρίντεζης έχασε δύο κρίσιμες βολές και οι Τούρκοι με κορυφαίο τον Χάνεικατ κατάφεραν ένα σπουδαίο ''διπλό''.

Κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου όπου τα τρίποντα (6) του Σπανούλη έστειλαν την Ελληνική ομάδα στο ημίχρονο με 44-37. Το καλάθι του Κιρκ και το άστοχο του Γκριν στα τελευταία δευτερόλεπτα έκριναν την αναμέτρηση.

Πλέον, η ομάδα του Σφαιρόπουλου θα χρειαστεί να σπάσει την έδρα της Εφές για να προκριθεί στο φάιναλ-φορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73