Η ενίσχυση κρίθηκε αναγκαία προκειμένου να ξεπεραστούν τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Εθνικές ομάδες και οι αθλητές τόσο στις προπονήσεις τους, όσο και στην πραγματοποίηση ταξιδιών στο εξωτερικό για διεθνείς αγώνες και προπονήσεις.
Επίσης, σύμφωνα με το Αθηναϊκό πρακτορείο ειδήσεων, η Ολομέλεια αποφάσισε να εκλέξει ως μέλος της εκπροσωπώντας τους αθλητές, τον Ολυμπιονίκη Παύλο Καγιαλή στη θέση του Ηλία Ηλιάδη που παραιτήθηκε λόγω ασυμβίβαστου με τις επαγγελματικές δραστηριότητες του.