Ο Ντελ Πότρο δεν σταμάτησε όμως να προσπαθεί, πήρε ώθηση από το κοινό, το παυσίπονο και την ανεβασμένη του ψυχολογία όσο περνούσε η ώρα, για να πραγματοποιήσει την ανατροπή της χρονιάς και να κερδίσει στα 5 σετ τον Αυστριακό, που είχε 2 match point στο 4ο σετ!
Στα πρώτα δυο σετ δεν υπήρχε το ντέρμπι, καθώς ο Ντελ Πότρο δεν ένιωθε καθόλου καλά με τον Τιέμ να είναι πειστικός κερδίζοντας με 6-1 και 6-2. Ο αγώνας φαινόταν ένα εύκολο απόγευμα για τον Αυστριακό τενίστα όμως ο Ντελ Πότρο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Έκανε εύκολα το 2-1 (6-1) και στο τέταρτο σετ… επιβίωσε από δύο ματς μπολ του Τιέμ (4-5). Στο 5ο σετ ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή μετά από αγώνα τριών ωρών και 34 λεπτών κερδίζοντας το 5ο σετ 6-4 για να κάνει το 3-2 (1-6, 2-6, 6-1, 7-6, 6-4).
Ο Ντελ Πότρο θα αντιμετωπίσει τώρα τον Φέντερερ που νίκησε εύκολα 3-0 (6-4, 6-2, 7-5) τον Φιλίπ Κόλστραϊμπερ.
Τα ζευγάρια των προημιτελικών:
- Ναδάλ – Ρούμπεφ
- Φέντερερ – Ντελ Πότρο
- Κουέρι – Άντερσον
- Καρένο Μπούστα – Σβάρτσμαν
Δείτε εδώ το καταπληκτικό παιχνίδι: