Γκώνιας: «Θέμα χρόνου να έρθουν οι νίκες...»

Στα διαιτητικά λάθη στάθηκε σε δηλώσεις του μετά την συντριβή του Εργοτέλη από την Δόξα Δράμας ο Τάκης Γκώνιας - εμφανίστηκε αισιόδοξος για το μέλλον - τα γκολ και οι φάσεις από τον αγώνα

Ο «κιτρινόμαυρος» τεχνικός ανέφερε: «Συγχαρητήρια στην Δράμα για την νίκη της. Δυστυχώς ένα ακόμα παιχνίδι κρίνεται από λάθος αποφάσεις διαιτητών. Το οξύμωρο είναι ότι μέσα στην εβδομάδα είχαμε ένα μάθημα απο καθηγητή διαιτησίας στην Κρήτη όπου μας μίλησε γύρω από τους κανόνες του ποδοσφαίρου όπως τι είναι πέναλτι και τι δεν είναι.» είπε αρχικά και συνέχισε: «Σήμερα αν δείτε την φάση που έγινε και το γκολ ο Αγγελόπουλος δεν έχει κάποια πρόθεση. Προσπαθεί να διώξει την μπάλα και χτυπάει στο χέρι του και ο διαιτητής δίνει στο 3’ πέναλτι. Στο 13’ άλλο ένα σφύριγμα που δίνει φάουλ, που για μένα δεν είναι, ήταν και λάθος αμυντική λειτουργία δική μας και γίνετε το 2-0.

Συνεχίζονται δηλαδή τα διαιτητικά λάθη όπως έγινε με την Παναχαϊκή και τον Άρη. Αν λοιπόν γινόταν σωστά  τα πράγματα από τους ανθρώπους που διευθύνουν ένα παιχνίδι τότε θα μιλούσαμε για πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα σήμερα.

Από εκεί και πέρα δεχθήκαμε το τρίτο γκολ από δικό μας λάθος και έτσι βρεθήκαμε πίσω στο ημίχρονο με 3-0. Είναι πολύ δύσκολο για την οποιαδήποτε ομάδα να διαχειριστεί  ένα τέτοιο σκορ, όταν η ομάδα που προηγείται στο δεύτερο ημίχρονο, έχει κλειστεί πίσω με διπλή ζώνη άμυνας και εμείς πρέπει να την σπάσουμε με ορθολογικό τρόπο, υπομονή και σύμφωνα με αυτά που μαθαίνουν τα παιδιά στις προπονήσεις. Και βέβαια δεν μπορεί να είναι τυχαίο το γεγονός ότι η Δράμας κρατάει για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι το μηδέν στην άμυνα της. Το τέταρτο γκολ μπήκε στο τέλος του παιχνιδιού όταν όλα είχαν κριθεί.»

Κλείνοντας ο κ. Γκώνιας επεσήμανε: «Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου και το ποδόσφαιρο που έπαιζαν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Βγάζουν πράγματα μέσα στο παιχνίδι και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Με αυτές τις εμφανίσεις είναι θέμα χρόνου να έρθουν και για εμάς οι τρεις βαθμοί εάν βέβαια μας αφήσουν»

Από τη δική του πλευρά ο προπονητής της Δόξας Δράμας Άγγελος Διγκόζης δήλωσε:«Προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα για το παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που προσπαθεί να παίξει κάτι το πρωτότυπο για την κατηγορία. Οι παίκτες μου ήταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας και πήραμε μια καθαρή νίκη.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση, την νίκη και την ανέπαφη εστία για πέντε αγώνες. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε και μας βοήθησε με το χειροκρότημα του».