Γκολ, θέαμα και... συγκίνηση στο ''Γεντί Κουλέ''

Ο ΟΦΗ αποχαιρέτησε τον κόσμο του με πολλά γκολ (6-1) και μια ευρεία νίκη απέναντι στον Αιγινιακό - ανακοίνωσε την αποχώρηση του ο Ηλίας Κώτσιος ο οποίος βραβεύτηκε από την ΠΑΕ

Έπειτα από μια αποτυχημένη χρονιά, καθώς ο στόχος της ανόδου δεν επετεύχθη, ο ΟΦΗ κατάφερε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις σε ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι, με μια μεγάλη (σε έκταση) νίκη.

Φυσικά, η σημαντικότερη στιγμή στο παιχνίδι ήταν η βράβευση του Ηλία Κώτσιου από την ΠΑΕ ΟΦΗ, καθώς λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, ανακοινώθηκε ότι ο έμπειρος αμυντικός αποχαιρετά την ενεργό δράση.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο ΟΦΗ ήταν το απόλυτο αφεντικό από την αρχή έως το τέλος, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι. Με εντυπωσιακό τρόπο ο Μάνος (27'') άνοιξε το σκορ έπειτα από ανάποδο ψαλίδι, μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα. Ένα λεπτό αργότερα (2') ο Βουό με πλασέ έκανε το 2-0, το τρίτο γκολ ήρθε στο 28' έπειτα από ωραία συνεργασία των παικτών του ΟΦΗ και γκολ του Χαντί.  Στο 35' ο Βουό πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με πλασέ, έπειτα από λάθος των παικτών του Αιγινιακού. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α' μέρος.

Στην επανάληψη, ο Γκατζολάρι μείωσε σε 4-1 με σουτ έξω από την περιοχή (59'), στο 65' ο Βουό πέτυχε χατ - τρικ με κοντινή προβολή, στο 70' ο Μιλοσάβλιεφ ολοκλήρωσε όμορφα τον συνδυασμό με Χαντι και Βουό και διαμόρφωσε το 6-1, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Δαύκος, Κώτσιος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ, Βουό, Χαντί, Μάνος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Χίσι, Κιάσσος.

Αιγινιακός (Ιωάννης Βλάχος): Καραγκιόζης, Τσολακίδης, Παντεκίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γκατσπλάρι, Μουκίδης, Ρανγκέλοβ, Φασίδης, Ζγκούρη.