Του Γιάννη Χαμαλάκη
Τι κι αν έχασε το καλοκαίρι τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του (Τσουκαλάς – Μανιάς – Ίλιτς – Τσάβες), τι κι αν ξεκίνησε να παίζει στις 16 Ιουλίου, η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννενα συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε τις δύο τελευταίες σεζόν, τερματίζοντας ισάριθμες φορές στην κολακευτική 6η θέση της Ελληνικής Superleague.
Έπειτα από 6 αγωνιστικές, ο ΠΑΣ Γιάννενα φιγουράρει μόνος 3ος στην βαθμολογία με ένα παιχνίδι λιγότερο (με Λεβαδειακό). Η μοναδική ήττα για τους Ηπειρώτες ήταν αυτή στην Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκο (0-4). Τη λες και φυσιολογική…
Πέρα από την χθεσινή νίκη – ανατροπή, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχει κερδίσει Λάρισα – Ατρόμητο και Κέρκυρα, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ σε κανένα από τα τρία παιχνίδια.
Το πιο σημαντικό: το πολύ έντονο Ελληνικό στοιχείο στην ομάδα των Ιωαννίνων. Στο ματς του Αγρινίου, μόλις πέντε ήταν ξένοι σε όλη την αποστολή, απέναντι στην Λάρισα ήταν ο ίδιος αριθμός Ελλήνων ποδοσφαιριστών στην 18αδα(13) ενώ στο ματς κυπέλλου με την Ξάνθη στην διάθεση του Γιάννη Πετράκη ήταν συνολικά 14 γηγενείς ποδοσφαιριστές!
Και ποιοι είναι αυτοί: ο Μιχαήλ, ο Γιάκος, ο Μπέριος, ο Μπουκουβάλας, ο Περιστερίδης και δύο πρώην παίκτες του Εργοτέλη (Κούρτης - Κοζορώνης), μεταξύ άλλων. Ονόματα που στο άκουσμα τους δεν νομίζω να εντυπωσιάζουν αρκετούς φιλάθλους Ελληνικών ομάδων, όμως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ομάδα και δεν είναι τυχαία η πορεία τους. Όπως τυχαίες δεν είναι και οι δηλώσεις του Γιάννη Πετράκη κατά καιρούς οι οποίες αποτυπώνουν την σεμνότητα και την σοβαρότητα. Σε χθεσινή ερώτηση για το.... μυστικό της επιτυχίας ο Κρητικός κόουτς απάντησε: ''Έχουμε καλό γυμναστή και γυμναστή τερματοφυλάκων. Ο Περιστερίδης και ο Πασχαλάκης δεν είχαν πολλά παιχνίδια, όλα αυτά απαιτούν δουλειά, δεν υπάρχουν μυστικά".