Με ένα... ''ευχαριστώ'' παρουσιάστηκε στις πρώτες του δηλώσεις στην Ελλάδα, ο Σέρχιο Αραούχο ο οποίος για 2η συνεχόμενη χρονιά θα φορέσει (σαν δανεικός από Λας Πάλμας) την φανέλα της ΑΕΚ. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσαν οι δηλώσεις του Αραούχο ο οποίος ευχαρίστησε τον Γιώργο Γιακουμάκη για την... παραχώρηση του νούμερου της φανέλας ''11''!. Όπως τόνισε χαρακτηριστικά: «Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιώργο Γιακουμάκη, γιατί προσφέρθηκε να μου παραχωρήσει το 11 και ξέρω ότι αυτό δεν είναι εύκολο. Η αλήθεια είναι ότι νιώθω άνετα με τον αριθμό 11 στην πλάτη, δεν θα ήταν το ίδιο με κάποιον άλλο αριθμό».