Άνευρη, άτολμη, απογοητευτική. Αυτές είναι τρεις λέξεις που χαρακτηρίζουν σε ακόμα ένα παιχνίδι στο Eurobasket, την Εθνική Ελλάδας.
Τουλάχιστον για 33 λεπτά απέναντι στην Φινλανδία, η Εθνική Ελλάδας δεν μπόρεσε να ακολουθεί τους γηπεδούχους, παρουσίασε ξανά ένα πολύ κακό πρόσωπο το οποίο... ωραιοποίησε στα τελευταία λεπτά χάνοντας τιμητικά.
Η Εθνική του Κώστα Μίσσα κατάφερε να γυρίσει από το -20, έφτασε και μέχρι το -4 (65-69) όμως το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Μάντζαρης και το τρίποντο του Μαρκάανεν έστειλαν την διαφορά ξανά στους 10 πόντους και ουσιαστικά η Εθνική έχασε κάθε ελπίδα επιστροφής. Η Εθνική είχε 17/29 βολές,
Αύριο (Τετάρτη 06/09, 17:30)) η Εθνική θα παίξει τα... ρέστα της απέναντι στους μαχητικούς Πολωνούς για την 4η θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση.
Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2 (5ασ.), Μπουρούσης 1, Σλούκας 12, Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 8, Αγραβάνης 9 (6ρ.), Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 17 (6/6σ.).
Φινλανδία (Ντέτμαν): Χαφ 8, Λι 6, Σάλιν 7, Κότι 4, Κόπονεν 24 (8/14σ., 6ασ.), Νούτινεν 2, Ράνικο 14 (5ασ.), Λίντμπομ 5, Μάρκανεν 17 (6ρ.), Μέρφι 2