Επιστροφή στον... θρόνο! Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το 11ο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της επικρατώντας της Ατλέτικο Μαδρίτης στην διαδικασία των πέναλτι.

Σε έναν από τους πιο ισορροπημένους τελικούς των τελευταίων χρόνων, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να σηκώσει το 2ο Τσάμπιονς Λιγκ την τελευταία τριετία, κερδίζοντας στον τελικό την ίδια ομάδα, την συμπολίτισσα Ατλέτικο.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 1-0 πολύ νωρίς (15') στο παιχνίδι με τον Σέρχιο Ράμος όμως μετά το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, η Ατλέτικο ήταν αυτή που υπερτερούσε στον αγωνιστικό χώρο. Η ''βασίλισσα'' είχε ευκαιρίες και για 2ο γκολ, όμως η ομάδα του Σιμεόνε ήταν αυτή που έψαχνε την ισοφάριση. Την βρήκε στο 79' με γκολ του καταπληκτικού Καράσκο, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι δυο δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα για να τελειώσουν το ματς και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, η Ρεάλ έκανε το 5/5, ο Χουανφράν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 4ο πέναλτι και έτσι η νέα ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ είναι η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ!