«Έπεσε» στα Πηγάδια ο Πλατανιάς

Με γκολ του Γιουνές (37') ο Πλατανιάς έχασε με 0-1 στην Ξάνθη - σωτήρας ο Ζίφκοβιτς για τους γηπεδούχους

Μετά από ένα α' ημίχρονο χωρίς σημαντικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, η Ξάνθη βρήκε γκολ στο 37' με τον Γιουνές, οποίος πρόλαβε τον Σωτηρίου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φλίσκα και έκανε το 1-0. Στην επανάληψη ο Πλατανιάς μπήκε πιο επιθετικά στο ματς, δημιούργησε ευκαιρίες όμως απέναντι του είχε τον καλύτερο τερματοφύλακα της Superleague, Ζίφκοβιτς. Σημαντικότερη απόκρουση ήταν η διπλή στο 71' στο σουτ του Μανούσου αρχικά και στη συνέχεια στη κεφαλιά του Γιορέντε.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης)

Οι ενδεκάδες:
ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Λάζιτς (68? Λουσέρο), Καμαρά (82? Μεχία), Ντε Λούκας, Τριάδης, Βασιλακάκης (89? Πιτσέλι), Γιουνές

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (56? Γουνδουλάκης), Πριντέτα, Βάντερσον, Γιορέντε, Καρυπίδης, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (85? Στανισάβλιεβιτς), Σίγκνιεβιτς, Μανούσος