Ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο επιτυχίες για τους ποδηλάτες του ''ΠΟΗ ΚΑΣΤΡΟ''

Το  Σάββατο (26/05) ο Σωτήρης Μπρέτας πήρε την πρώτη θέση στο Grand Prix της Μόσχας.

Η ανακοίνωση του συλλόγου:

''Η επιτυχία συνεχίζεται την Κυριακή 28/5/2017 με το αγώνισμα των 200m. Αρχικά προκρίνεται στους 8 πρώτους ανάμεσα σε 51 αθλητές. Συνεχίζει στους τέσσερις και στο τέλος σηκώνει το κύπελλο του πρώτου  αφού έχει αφήσει πίσω τον Λιθουανό, Λέντελ (2ο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα).

Να επισημάνουμε ότι τα 200m είναι από τα πιο σημαντικά αγωνίσματα για την ποδηλασία πίστας. Οι Ρώσοι έφτιαξαν ένα τεράστιο κύπελλο στο οποίο θα γράφουν κάθε χρόνο το όνομα του νικητή. Αυτό έγινε από φέτος  και το πρώτο όνομα που θα είναι γραμμένο θα είναι του Σωτήρη Μπρέτα!

Στην Μόσχα μαζί με τον Σωτήρη ήταν ο Ιωάννης Καρυπίδης και ο Πρόεδρος του ΠΟΗ ΚΑΣΤΡΟ και αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας Νώντας ΣαρρήςΠαράλληλα στον Πύργο Ηλείας  ο Ποδηλατοδρόμος Πύργου Π.Τ.Σ διοργάνωσε διήμερο ποδηλατικό αγώνα «8ος Ποδηλατικός Δρόμος Ειρήνης»

Ο πρώτος αγώνας έγινε Σάββατο βράδυ στο κέντρο της πόλης και την 1η θέση κατέκτησε ο Χάρις Καστραντάς ενώ και την δεύτερη μέρα ( Κυριακή 28/5) σε μια διαδρομή 130χλμ, στην οποία οι αθλητές αντιμετώπισαν ακραίες εναλλαγές  καιρικών φαινομένων, απόλυτος κυρίαρχος ήταν και πάλι ο Χάρις Καστραντάς .Κέρδισε και  το σπριντ ανάβασης στην Ζαχάρω αλλά και την 1η θέση στην γενική κατάταξη.Στον ίδιο αγώνα ο Γερολυμάτος Νικόλαος πήρε την 4η θέση.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος διοργανώθηκαν στα Χανιά, από τον Α.Ο ΚΥΔΩΝ , τα Βενιζέλεια. Για πρώτη φόρα ο αγώνας είχε τρεις αγωνιστικές μέρες.Και σε αυτόν τον αγώνα οι αθλητές του Π.Ο.Η. ΚΑΣΤΡΟ είχαν πολύ καλές εμφανίσεις.

Το Σάββατο στο σιρκουί που έγινε μέσα στην πόλη των Χανίων στην κατηγορία μίνι μικρά αγόρια ο Αναπολιωτάκης Γιώργος πήρε την 6η θέση ενώ στην ίδια κατηγορία αλλά στα κορίτσια η Φετοκάκη Μαρία την 5η θέση.

Στην κατηγορία μίνι μεγάλα κορίτσια η Ραφαέλα Δάκου  πήρε την 5η θέση.

Στους Παμπαίδες ο Σαζαλτζόπουλος Μιχάλης πήρε την 5η θέση ενώ στην κατηγορία των Παίδων ο Σαρρής Άγγελος την 3η .

Στους έφηβους ο Καραγιάννης Στέλιος 4ος και στους  Άντρες ο Παπαδημητράκης Σταύρος πήρε την 6η θέση και ο Ηλιάδης Γιάννης την 7η.

Στους Μάστερ Γ΄ ο Προμπονάς Σταύρος  2ος .Στον αγώνα αντοχής 84χλμ , την Κυριακή 28/5, και κάτω από βροχή ο Προμπονάς Σταύρος στην κατηγορία Μάστερ Γ πήρε την 2η θέση και την ίδια θέση πήρε και ο Καραγιάννης Στέλιος στην Κατηγορία των  Εφήβων. Ο Παπαδάκης Βαγγέλης στην κατηγορία Παίδων 6ος όπως και ο Παπαδημητράκης Σταύρος  στους Άντρες ενώ ο Κοριντζέλης Δημήτρης 5ος στην ίδια κατηγορία.''