Έμεινε στην ισοπαλία με τον Άρη

Ο ΟΦΗ επιστρέφει με την ισοπαλία από την Θεσσαλονίκη, αναγκάζοντας τον Άρη στην πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα (0-0) - η κρητική ομάδα τις σημαντικότερες ευκαιρίες

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αρκετά ''διαβασμένη'' η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου οδήγησε τον Άρη στον δικό του ρυθμό. Οι Μάνος - Κουσκουνάς και Όγκμποε πρέσαραν αρκετά ενώ δημιούργησαν προϋποθέσεις για κάτι καλό όμως οι φάσεις έμεναν ανολοκλήρωτες. Παράλληλα, ο Στρέζος δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ περιορίστηκε σε θέση άμυνας. Οι γραμμές ήταν αρκετά κοντά μεταξύ τους με τους φιλοξενούμενους να έχουν σαν κύριο μέλημα τους την άμυνα και την γρήγορη αντεπίθεση. Ο Λεάλ κουράστηκε, δημιουργικά δεν υπήρχαν επιλογές. Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του, τουλάχιστον μέχρι το 75' ήταν η μοναδική ομάδα του απειλούσε, όμως ο Στρέζος ήταν σταθερός.

Το παιχνίδι εξελισσόταν σε χαμηλό ρυθμό με την ισοπαλία να μην ''χαλούσε'' καμία από τις δύο ομάδες, με βάσει τις κινήσεις των δύο στο χορτάρι. Στο 86' ο Χαντί εξαπέλυσε ένα σουτ, και ο ΟΦΗ είχε ανεβάσει παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Καντιμοίρης με εξαιρετική επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ. Αυτή ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία για την κρητική ομάδα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο στη συνέχεια.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Πλατέλλας (87' Ντούνης), Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος, Παυλίδης (80' Μιλούνοβιτς), Πασάς (57' Μπαργκάν).

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Λεάλ (72' Χαντί), Κουσκουνάς (65' Κουτσιανικούλης), Μάνος, Παπαστεριανός (87' Ρούσσος),Κομεσίδης, Ογκμποε, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.

*Περίπου 50 φίλαθλοι του ΟΦΗ στη θύρα 4 του γηπέδου του Αρη.

*Σέρχιο Λεάλ και Νίκος Κουσκουνάς τα είπαν σε έντονο ύφος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με αφορμή την επιλογή του Αργεντινού να μη του δώσει την μπάλα