Ο Απόστολος Βέλλιος της Νότινγχαμ Φόρεστ μαζί με τον Γιάννη Μυστακίδη του ΠΑΟΚ, και τον Μανώλη Σιώπη του Πανιωνίου θα υποστηρίξουν μέσω δημοπρασίας μια οικογένεια από τα Χανιά ώστε να προσφέρουν έμμεσα τα βασικά έξοδα για ένα μήνα στην πολύτεκνη οικογένεια από τον Σταυρό Ακρωτηρίου.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση:
''Ο Απόστολος Βέλλιος είναι ο πρώτος από τους τρεις αθλητές που δέχθηκε με χαρά να λάβει μέρος στο νέο πρότζεκτ του οργανισμού μας ΄΄3 αθλητές 1 οικογένεια''
Ο Κώστας και η Γεωργία, ζούνε σε 'ένα παλιό μικρό σπίτι στον Σταυρό Ακρωτηρίου στα Χανιά μαζί με τις δύο τους κόρες 16 και 17 χρονών.Η οικογένεια ζει χωρίς νερό και ρεύμα εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, και το ένα από τα δύο κορίτσια αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, εξαιτίας των δυσμενών συνθηκών διαβίωσης.Η κοινωνία των Χανίων θα βοηθήσει στην μετακόμιση της οικογένειας σε ένα σπίτι στην πόλη με αξιοπρεπείς συνθήκες.
Το Charity Idols στα πλαίσια του νέου πρότζεκ ''3 αθλητές 1 οικογένεια'', μαζί με τον Απόστολο,τον Γιάννη και τον Μανώλη, θα παρέχουμε τα μηνιαία έξοδα του σούπερ μάρκετ στην τετραμελή οικογένεια για ένα χρόνο!!! Οι αθλητές θα μας δίνουν μια φανέλα τους κάθε μήνα , που θα μετατρέπεται σε φαγητά και είδη πρώτης ανάγκης για τους τέσσερις συνανθρώπους μας.
Όπως λέει το μοτο του οργανισμού μας
SOLIDARITY 4 EVER!!!!
Κάθε τριάδα αθλητών που ΄΄υιοθετεί'' μια οικογένεια αναλαμβάνει να καλύψει αποκλειστικά με τις φανέλες της,τα μηνιαία έξοδα σίτισις της. Ένα εγχείρημα, που φιλοδοξεί να εξασφαλίσει το πιο θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου, το δικαίωμα σε ένα αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο, που επιτρέπει την υγεία και την ευημερία ''