Διακρίσεις στο Μπάνσκο για την Ελληνική ομάδα Χιονοδρομίας!

​Αυλαία των διεθνών αγώνων αλπικών, για τους χιονοδρόμους της Εθνικής ομάδας, με εξαιρετικές επιδόσεις και ατομικά ρεκόρ.

Στους διεθνείς αγώνες στο Μπάνσκο, η Σοφία Ράλλη στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης τερμάτισε στην 3η θέση με συνολικό χρόνο 1:36.13. Το σπουδαίο δεν είναι το μετάλλιο αλλά το ότι συνδυάστηκε με τους καλύτερους βαθμούς FIS (88.88) της φετινής χρονιάς.

Στο ίδιο αγώνισμα της κατηγορίας ανδρών ο Γιάννης Πρώιος τερμάτισε 9ος με συνολικό χρόνο 1:26,40 και 29,43 βαθμούς FIS. Οι βαθμοί αυτοί, για τον Καστοριανό πρωταθλητή, αποτελούν ατομικό ρεκόρ και την καλύτερη ελληνική επίδοση των τελευταίων ετών.

Διεθνείς αγώνες Αμπετόνε:

Με τις αποσκευές τους γεμάτες εμπειρίες επέστρεψαν από το Αμπετόνε της Ιταλίας οι μικροί μας χιονοδρόμοι. Αγωνίσθηκαν με απόλυτη επιτυχία στην σπουδαία διεθνή αυτή διοργάνωση αλπικών αγωνισμάτων, κατηγορίας παίδων και κορασίδων.

Η συμμετοχή των λιλιπούτειων πρωταθλητών μας ξεπέρασε τις προσδοκίες και ήταν η καλύτερη επιβράβευσή τους ύστερα από μια επίπονη και ιδιαίτερα δύσκολη αγωνιστική περίοδος.

Στην κατηγορία των U16 αρρένων ο Γιώργος Καρατζιάς είχε την καλύτερη επίδοση από τους έλληνες αθλητές αφού τερμάτισε στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης στην 38η θέση με χρόνο 2:32,40 ενώ στην κατηγορία των θηλέων η Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου κατετάγη 27η στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης με συνολικό χρόνο 2:00,38.

Στις κατηγορίες των U14 θηλέων η Φαίδρα Μανιουδάκη με επίδοση 2:00,7 στην τεχνική κατάβαση τερμάτισε στην 24η θέση. Στα αγόρια και στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Μαρμαρέλης τερμάτισε 20ος με συνολικό χρόνο 1:58,06, επίδοση που ήταν η καλύτερη της ελληνικής αποστολής.