Ο Μάρκ Σβάρτσερ είναι πλέον 43 ετών και το πιο πιθανό είναι να γίνει ο πρώτο παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που κατακτά 2 σερί τίτλους χωρίς να αγωνιστεί. Ο Σβάρτσερ ανήκε πέρυσι στην Τσέλσι όπου οι Λονδρέζοι του Μουρίνιο κατέκτησαν το πρωτάθλημα και ο ίδιος δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο.
Το καλοκαίρι, ο Ρανιέρι εισηγήθηκε την απόκτηση του σαν ''μπακ - απ'' του Σμάιχελ, όμως μέχρι τώρα ο Δανός δεν έχει χάσει παιχνίδι στην Πρέμιερ και έτσι ο γερόλυκος Σβάρτσερ αναμένεται να μην αγωνιστεί καθόλου και φέτος!