Η συνάντηση, για την οποία υπήρχαν... καλοθελητές που παρουσιάστηκαν ως αυτόκλητοι σωτήρες και δήθεν έπαιξαν ρόλο στην πραγματοποίησή της, γίνεται μετά από απόφαση των Μαρινάκη, Σαββίδη, Αλαφούζου και Μελισσανίδη, οι οποίοι αποφάσισαν να αφήσουν, έστω για λίγο, τις κόντρες και να κάτσουν στο ίδιο τραπέζι. Για να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται, αν δεν ήθελαν να συναντηθούν οι τέσσερις τους ουδείς θα τους έπειθε.