Το Βέλγιο ''ψαλίδισε'' τις Ελληνικές ελπίδες για το Μουντιάλ

Σε ένα κατάμεστο ''Καραϊσκάκης'' η Εθνική Ελλάδας ήταν πολύ μαχητική απέναντι στο Βέλγιο όμως ηττήθηκε με 1-2 και ελαχιστικοποίησε τις ελπίδες πρόκρισης στο Μουντιάλ της Ρωσίας - Πλέον «έπεσε» στην 3η θέση και περιμένει γκέλα της Βοσνίας με το Βέλγιο προκειμένου να βρεθεί αυτή στα μπαράζ

Η ομάδα του Σκίμπε με πολύ υψηλό αγωνιστικό φρόνιμα και με έξυπνο στήσιμο ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με το μας της Πέμπτης κόντρα στους Εσθονούς, παρ όλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς. Με τον Δώνη στην κορυφή, συμπαγή άμυνα και άξονα, η Εθνική Ελλάδας έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, είχε δοκάρι με τον Σταφυλίδη στο α' ημίχρονο και μέχρι το 70' κρατούσε το 0-0 απέναντι στου φλύαρους Βέλγους. Όμως, το μακρινό σουτ του Βερτόνγκεν ξάφνιασε τον Καρνέζη (έχει ευθύνη) και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Τρία λεπτά αργότερα η Εθνική μας απάντησε άμεσα με ωραίο γκολ του Ζέκα όμως η χαρά του κόσμου στο ''Καραϊσκάκης'' κράτησε μόλις... ένα λεπτό. Η κεφαλιά του Λουκάκου από την άριστη πάσα - ασίστ του Μουνιέ έδωσε ξανά παράσταση νίκης στην ομάδα του Βελγίου.

Στην συνέχεια, η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, αντιθέτως με δύο επεμβάσεις ο Καρνέζης κράτησε το σκορ στο 1-2.

Πλέον, η Εθνική μας ελπίζει σε απώλεια των Βόσνιων την επόμενη αγωνιστική απέναντι στο Βέλγιο, εκεί να κάνει το 2/2 (Κύπρος εκτός - Γιβραλτάρ εντός) ώστε να περάσει ως δεύτερη στον όμιλο.

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Ζέκα, Σταφυλίδης (68' Λυκογιάννης), Τζιόλης, Φορτούνης (89' Βέλλιος), Δώνης
ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνες): Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνγκεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί (89' Ντεντονκέρ), Λουκάκου, Μέρτενς, Μενιέ, Ντεμπελέ (74' Αζάρ), Καράσκο (79' Τσαντλί).