Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κουνάβων υπό την αιγίδα του Δήμου Αρχανών-Αστερουσίων και τη συνδιοργάνωση της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου διοργανώνει την ερχόμενη Κυριακή 29 Μαϊου τον 2ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου και πεζοπορία με την επωνυμία «Γιώργος Ζωάκης» στο Δημοτικό Διαμέρισμα Κουνάβων-Κωμών.
Οι βασικές διαδρομές είναι 3.000μ. για τους άνδρες (11.40π.μ.) και 1500μ. για τις γυναίκες (11.30π.μ.) ενώ θα υπάρξουν και μικρότερες αποστάσεις για μαθητές Δημοτικού.
Σημείο προσέλευσης στις 10πμ για τις εγγραφές το Κ.Η.Φ.Η. (κάτω από το νηπιαγωγείο Κουνάβων).