ΆτυΧος και άστοχος ο Εργοτέλης

Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 απέναντι στον Ιάλυσο - πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους ''κιτρινόμαυρους''

Παρά την καλή του εμφάνιση ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκες απέναντι στην ομάδα της Ρόδου. Έτσι, έμεινε πλέον δεύτερο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη μετά την ήττα στην Νίκαια από τον Ιωνικό.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' ξεκίνησαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν με γκολ του Καλέ (10'). Στο 40' ισοφάρισε ο Ιάλυσος με τον Σπάρταλη αφού νωρίτερα ο Εργοτέλης είχε δοκάρι και κάποιες καλές στιγμές να διπλασιάσει τα τέρματα του. Το απόλυτο ξάφνιασμα ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Δελαπόρτας με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το 1-2.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης πίεσε με κινητήριους μοχλούς τους Καλέ και Καϊμακούδη, έφτασε στο 87' στην ισοφάριση μετά από προσπάθεια του Βραζιλιάνου χαφ και ο Φυλακούρης έκανε κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της... ομάδας του.

Εργοτέλης (Χατζηνικολάου): Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τσουμάγκας, Τζανής (73’ Μανουσάκης), Κολόκας, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (54’ Καϊμακαμούδης), Καλέ.

Ιάλυσος (Φυντάνης): Παπαδόπουλος, Παφιάκης (71’ Καρπαθάκης), Κοκκίνης (20’ Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (82’ Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας.

Ο παίκτης του Ιάλυσου, Γιώργος Κοκκίνης, έχασε τις αισθήσεις του στο 36' με συνέπεια  να μπει ασθενοφόρο στον αγωνιστικό χώρο και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.