Ασταμάτητος ο Πλατανιάς!

​Ούτε τα χιόνια, ούτε η βροχή, ούτε η ΑΕΛ ήταν ικανά να σταματήσουν το… τρένο του Πλατανιά - Οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-2 της ομάδα του Τσιώλη

Παίζοντας ξανά εξαιρετικά, η ομάδα του Παράσχου νίκησε 3-2, έφτασε σε 3η σερί νίκη και πλησίασε πεντάδα!

Ο Πλατανιάς συνεχίζει να… κουζουλαίνει κόσμο, φτάνοντας σε τρίτη σερί νίκη (όλες στα Περιβόλια), καθώς επικράτησε 3-2 της ΑΕΛ στα Χανιά και πλέον, μπορεί να αρχίσει να κάνει όνειρα για μεγάλα πράγματα -ακόμη, δηλαδή και για πεντάδα!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν κακό στο μεγαλύτερο διάστημα, όσο κακός ήταν και ο αγωνιστικός χώρος. Στο χιόνι και στην βροχή οι παίκτες των Πλατανιά και ΑΕΛ δεν μπόρεσαν να κάνουν κάποια φάση, με τους γηπεδούχους να είχαν τον έλεγχο αλλά χωρίς να μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των... βυσσινί. Έτσι φτάσαμε στο 45' λεπτό στο οποίο είχαμε το 1-0. Ο Αποστολόπουλος έκανε το γύρισμα στον Μουνάφο και αυτός με όμορφο πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα γκολ στο δεύτερο

Το τέρμα αυτό ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων που μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 54' κατάφεραν να σκοράρουν. Δράστης ο Πριντέτα που μετά από το κόρνερ του Γιορέντε και την τραγική έξοδο του Ξενοδόχοβ έκανε με κεφαλιά το 2-0. Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, μια αντίδραση όμως που είχε να κάνει περισσότερο με το τραγικό λάθος του Μπανανά. Ο παίκτης που λίγες πριν είχε δώσει την μεγάλη νίκη στην ομάδα του στο ματς με τον Παναθηναϊκό, έκανε ένα ανόητο χέρι, ο Ναζλίδης ευστόχησε στο πέναλτι και στο 59' έκανε το 2-1.

Και όμως το δεύτερο μέρος είχε ακόμα δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Την στιγμή που η ΑΕΛ πίεζε για να σκοράρει και να κάνει το 2-2, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ντεβέσα βρήκε τον Μανούσο και αυτός με ωραία προσπάθεια έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Τσιώλη ήταν να μειώσουν εκ νέου με τον Ναζλίδη, αλλά το έκαναν στο 91' και δεν πρόλαβαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Κάργας, Μπανανά, Βάντερσον, Πριντέτα, Μουνάφο, Μανούσος (89’ Γουνδουλάκης), Μενδρινός (70’ Ντεβέσα), Γιορέντε (83’ Ντίνας), Σίγκνεβιτς.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Φατιόν, Τίκο (74’ Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ποτουρίδης (46’ Ικάουνιεξ), Καπός, Γκαγιέχο, Ντέλετιτς (86’ Αναστασόπουλος), Μασαλέσα, Κόντορ, Ναζλίδης.

πληροφορίες: sport-fm, gazzetta