Άρης - ΟΦΗ (1-0 Τελικό)

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής διεξάγεται στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'' - στο ντεμπούτο του Νίκου Παπαδόπουλου ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τον Άρη - Live ενημέρωση μέσα από το Cretalive

24' - Εκτός ο Τάτος - μέσα ο Νέτο, αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους

21' - Προσπάθησε για κόντρα ο ΟΦΗ από τα αριστερά όμως ο Πάγκαλος καθυστέρησε

*Ζήτησε αλλαγή ο Τάτος, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού

18' - Κρατάει με δυσκολία την μπάλα ο ΟΦΗ, πολλά αβίαστα λάθη στην μεσαία γραμμή

15' - Ελέγχει το ματς ο Άρης, κερδίζει ακόμα το 2ο του κόρνερ

13' - Προσπαθεί να ισορροπήσει ο ΟΦΗ

*Άσχημο ξεκίνημα για τον ΟΦΗ

11' - Γκολ για τον Άρη. Ο Μιλούνοβιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, πέρασε τον Δερμιτζάκη και έκανε το 1-0 - ο Ίλιτς πιστώνεται την όμορφη ασίστ

8' - Ωραία μπαλιά από τον Χαντί στον Βουό, ο τελευταίος έκανε καλή κίνηση όμως δεν πρόλαβε να εκτελέσει ανάμεσα σε δύο αμυντικούς - καλή ενέργεια για τον ΟΦΗ

7' - Μεγάλη φάση για τον Άρη - ο Μιλούνοβιτς από αριστερά πέρασε τον Παντίδο και εξ επαφής η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δερμιτζάκη

6' - Mπέρδεμα στην περιοχή του ΟΦΗ, απομακρύνουν τελικά οι αμυντικοί της Κρητικής ομάδας

4' - Φάουλ για τον ΟΦΗ από αριστερά με εκτελεστή τον Χαντί - άσχημα εκτελεσμένο, κατοχή για τον Άρη

2'- Φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη - απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΟΦΗ

*Καλός καιρός στην Θεσσαλονίκη, δεν έχει πολύ κόσμο το γήπεδο - περίπου 50 οι οπαδοί του ΟΦΗ

1' - Ξεκινάει το μεγάλο ματς...

*Στην γωνακή θύρα (θύρα 4) υπάρχουν φίλαθλοι του ΟΦΗ

*Μπαίνουν σιγά - σιγά οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

*Χωρίς αρκετό κόσμο μέχρι αυτή τη στιγμή το ''Κλεάνθης Βικελίδης''

*Στον πάγκο για τον ΟΦΗ: Δαύκος, Όστοιτς, Χύσι, Κιάσσος, Ογκμπόε, Ιβάνγκα, Μητρόπουλος

Στον πάγκο του Αρη: Αναγνωστόπουλος, Ντούνης, Τζανακάκης, Νέτο, Τσουμάνης, Ούγκο Σόουζα, Καπνίδης

*Θυμίζουμε ότι η αναμέτρηση ανοίγει την αυλαία της 15ης αγωνιστικής

*Κρατάει το 4-2-3-1 του Νιόπλια ο Παπαδόπουλος: Στην ενδεκάδα οι Παντίδος και Πάγκαλος, ο Χαντί θα παιξει πίσω από τον Βουό με τον Πάγκαλο στα εξτρέμ μαζί με τον Μιλοσάβλιεφ

*Διαιτητής είναι ο Αρετόπουλος από τα Τρίκαλα με βοηθούς τους Νατσιούλα (Λάρισα) και Δίπλαρη (Καρδίτσα). Τέταρτος διαιτητής ο Μπουμαρσόπουλος(Λάρισα)

*Ενδεκάδες:

Άρης: Διούδης, Μπούρμπος, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Καράμπελας, Παυλίδης, Ανάκογλου, Τάτος, Μιλούνοβιτς, Μπαργκάν, Ιλιτς

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Παντίδος, Κώτσιος, Κοιλιάρας, Νάστος, Αντουκόρ, Πάγκαλος, Μιλοσάβλιεβ, Χαντί, Βουο

*Xωρίς απουσίες η πρώτη αποστολή για τον Νίκο Παπαδόπουλο

*Nωρίτερα η ΠΑΕ ανακοίνωσε ότι ο Ντέρεκ Μπόατενγκ έφτασε στο Ηράκλειο για να περάσει εργομετρικές εξετάσεις

29' - Έχει πέσει ο ρυθμός, μετά το γκολ δεν έχει ευκαιρία ο Άρης
27' - Κίτρινη κάρτα ο Νάστος για τράβηγμα

*Το παιχνίδι κυλάει από την αρχή στον ίδιο ρυθμό: κατοχή ο Άρης, σε θέση άμυνας ο ΟΦΗ ο οποιος δυσκολεύεται πολύ στην δημιουργία

*Δείτε το γκολ του Άρη (Μιλούνοβιτς 1-0)

Τελικό: Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες με τον Άρη να έχει πιο κλασσικές ευκαιρίες. Πολύ ανώτερος ο ΟΦΗ στο β' μέρος, ελέγχεται για πέναλτι στον Χαντί ο Αρετόπουλος

90+ ο Παντίδος έκοψε τελευταία στιγμή τον Μπαργκάν, καλή φάση για τον Άρη

90'+ - Όλος ο ΟΦΗ στην επίθεση - πιέζει για το 1-1

*Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

89' - Κόρνερ για τον Άρη

88' - Κίτρινη κάρτα ο Κώτσιος, φάουλ σε καλή θέση ο Άρης

86'- Πιέζει ο ΟΦΗ - περνάει ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

85' - Ο Όγκμποε στην θέση του τραυματία Μιλοσάβλιεφ

82' - Δυνατή κόντρα του Μιλοσάβλιεφ με τον Ραούλ Μπράβο - με πρόβλημα και οι δύο

*Παίζει με αυτοπεποίθηση ο ΟΦΗ, καλύτερος του Άρη στο β΄μέρος

78' - Εκτός ο Ανάκογλου στην θέση του ο Τζανακάκης

* Πιέζουν οι φιλοξενούμενοι χωρίς την μεγάλη φάση

71' - Άλλη ομάδα ο ΟΦΗ στην επανάληψη - έχει κατοχή και ψάχνει ορθολογικά το γκολ

*Ο Μπούρμπος φαίνεται να έχει επαφή με τον Χαντί,φάση που θα συζητηθεί

70' - Πέναλτι ζητάει ο ΟΦΗ: Καταπληκτική πάσα του Βουό στον Χαντί, εκείνος πέφτει στην περιοχή, κόρνερ δίνει ο Αρετόπουλος

*Έχει ανεβάσει την απόδοση του ο ΟΦΗ στα τελευταία 15 λεπτά και προσπαθεί για την ισοφάριση

67' - Εκτός ο Μιλούνοβιτς - μέσα ο Ντούνης για τον Άρη

*Το ριπλέι τον δικαιώνει, παρ ότι η απόφαση του ήταν καθυστερημένη

65' - Ο Αρετόπουλος συμβουλεύτηκε τον βοηθό του και (λογικά) υπέδειξε οφσάιντ του Παντίδου στην αρχή της φάσης

64' - Ακυρώθηκε γκολ του ΟΦΗ!

63' - Φάουλ σε καλή θέση για γέμισμα στην περιοχή του Διούδη

*Για πρώτη φορά στον αγώνα ο ΟΦΗ κρατάει αρκετά την μπάλα στα ''πόδια'' του

61' - Ωραία ανάπτυξη για τον ΟΦΗ όμως ο Μιλοσάβλιεφ δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του στην περιοχή

57' - Μεγάλη ευκαιρία από τον Μπαργκάν για τον Άρη - σουτ από αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής εντελώς άστοχο

56' - Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ:  Μητρόπουλος αντί του πολύ μέτριου σήμερα, Αντουκόρ. Εκτός και ο Πάγκαλος, στο παιχνίδι ο Ράντι

53' - Συνεχίζει κανονικά ο Ντίνος Πάγκαλος

52' - Στο έδαφος ο Πάγκαλος, δείχνει να πονάει στο χέρι έπειτα από σύγκρουση με τον Μπαργκάν

*Έχουν αλλάξει πλευρές οι χαφ για τον ΟΦΗ στο β΄μέρος, αριστερά ο Μιλοσάβλιεφ - δεξιά ο Παντίδος

48' - Καλή στιγμή για τον Άρη από δεξιά, έκοψε τελευταία στιγμή ο Κοιλιάρας

*Με διάθεση να πιέσει βγήκε ο ΟΦΗ στην επανάληψη

46' - Αρχίζει το β' μέρος - χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο: Πολύ κακός δημιουργικά ο ΟΦΗ στο α' μέρος, δεν δημιούργησε τελική ευκαιρία. Έχει την κατοχή και τον έλεγχο ο Άρης

45' - Πήγε να κρεμάσει τον Δερμιτζάκη ο Νέτο όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ ήταν στην θέση του.

45' - Εξαιρετική επέμβαση του Δερμιτζάκη στην κεφαλιά του Ιντζίδη από το ύψος της μικρής περιοχής

43' - Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ έπειτα από την αδράνεια του Διούδη - δεν προλαβαίνει ο Βουό από το ύψος του πέναλτι

*Πολλές στημένες φάσεις για τον Άρη - μέχρι τώρα ο ΟΦΗ τις αντιμετωπίζει σωστά

38' - Κίτρινη κάρτα ο Μιλοσάβλιεφ

34' - Έχει ανέβει στο γήπεδο ο ΟΦΗ, προσπαθεί κυρίως από τα αριστερά, όμως δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Διούδη

32' - Κίτρινη ο Μπούρμπος για καθυστερημένο τάκλιν στον Μιλοσάβλιεφ σε αντεπίθεση του ΟΦΗ