Απόλλων Σ. - ΟΦΗ (ΤΕΛΙΚΟ 1-0)

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τον Απόλλων Σμύρνης στην Ριζούπολη για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας

ΤΕΛΟΣ - Απόλλων Σμύρνης - ΟΦΗ 1-0

94' - Καθαρό τράβηγμα του Βουό μέσα στην περιοχή ο Μακρυπόδης αρνείται 2ο πέναλτι στο ματς! Μάλιστα, δίνει κίτρινη για... θέατρο στον Βουό!!

93' - ΤΡΟΜΕΡΗ ευκαιρία για τον ΟΦΗ, σουτ του Μασάδο από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε ο Χιώτης

91'-  σέντρα από τα αριστερά του Βαλλιάνου - εύκολα ο Χιώτης

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90' - Δεν υπάρχει ρυθμός στο ματς, προσπαθεί ο ΟΦΗ για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα

87' - Αλλαγή για τον Απόλλων, έξω ο Σιατραβάνης, μέσα ο Τσιάρας

86' - Κίτρινη κάρτα σε Πορτουλίδη και Μιλοσάβλιεφ

Πολύ επιθετικός πλέον ο ΟΦΗ, με Μιλοσάβλιεφ - Μασάδο - Χαντί -Ράντι και Βουό στην ενδεκάδα

81' - Ετοιμάζει τον Μασάδο ο Νίκος Νιόπλιας, θα πάρει την θέση του Αντουκόρ

79΄- αλλαγή για τον Απόλλων, εκτός ο Ντάσιος, μέσα ο Πάνος

Τα τελευταία λεπτά έχει γίνει σκληρό το παιχνίδι, με δυνατές μονομαχίες και έντονη νευρικότητα

78' - Με πολύ καλές προϋποθέσεις βγήκε στην αντεπίθεση ο ΟΦΗ, όμως καθυστέρησε ο Χαντί και έτσι δεν δημιουργήθηκε φάση

75' - ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ για τον ΟΦΗ - σέντρα του Βαλλιάνου, κακή έξοδος ο Χιώτης, έπιασε την κεφαλιά ο Βουό, λίγο άουτ

73' - Διπλή αλλαγή ο ΟΦΗ, έξω Μίκιτς - Μπουρσέλης, στον αγωνιστικό χώροι οι Κομεσίδης και Μιλοσάβλιεφ

71' - Σουτ ο Ράντι από τα δεξιά στα όρια της περιοχής, κοντράρει η μπάλα στους αμυντικούς

69' - Τραγικό λάθος ο Δάφκος ο οποίος χάνει την μπάλα μετά από λάθος συνεννόηση με τον Κώτσιο, το εκμεταλλεύεται ο Κάσσος και κάνει το 1-0 για τον Απόλλωνα

68' - Ο Βαλλιάνος δεν βρίσκει καλά την μπάλα η οποία παίρνει ανάποδα φάλτσα - εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ από τον Δάφκο

Ανασταλτικά ο ΟΦΗ παίρνει υψηλό βαθμό, έχει ''μπλοκάρει'' εντελώς τον Ρομάνο

64' - Ξανά από τα δεξιά ο ΟΦΗ, κερδίζει 4ο κόρνερ

61' - Αλλαγή για τον Απόλλων, εκτός ο Περογαμβράκης - μέσα ο Κάσσος

60' - Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλων στο β' μέρος- κεφαλιά του Διαμαντόπουλου από στημένη μπάλα, εύκολα ο Δάφκος

Πολύ συχνά ο Ράντι κινείται εκτός από τα δεξιά και πίσω από τον Βουό και βοηθάει πολύ στην δημιουργία

56' - Κίτρινη ο Νάστος

55' - Ορεξάτος ο Ράντι, συνεχόμενες επελάσεις από τα δεξιά όμως οι σέντρες του δεν έχουν αποδέκτη

Συνεχίζει στο β' μέρος όπως ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ

51' - Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ - καλό κόρνερ από τον Χαντί, μόνος ο Αντουκόρ στο ύψος του πέναλτι - κεφαλιά και λίγο άουτ!

50' - Ακούγονται μόνο οι φίλοι του ΟΦΗ - το 3ο κερδισμένο κόρνερ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια

49' - Ευκαιρία για τον ΟΦΗ - Μπήκε από τα δεξιά μόνος στην περιοχή ο Ράντι όμως το γύρισμα του απέκρουσε ο Χιώτης

Θυμίζουμε ότι ο ΟΦΗ ξεκινάει την Δευτέρα τις υποχρεώσεις του στην Football league

Απόλλων: Χιώτης. Ντάσιος, Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλλεριάνος, Κονέ, Ρομάνο, Πορτουλίδης, Περογαμβράκης, Διαμαντόπουλος, Σιατραβάνης.

ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Κώτσιος, Οσοιτς, Νάστος, Αντουκόρ, Χαντί, Μπουρσέλης, Βουό, Ράντι.

Χωρίς καμία αλλαγή οι δύο ομάδες

ΞΕΚΙΝΑΕΙ το Β' ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ (0-0) - Ο ΟΦΗ είναι το ''αφεντικό'' του παιχνιδιού, αν προσέξει στην τελική πάσα θα δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες στο β' μέρος, ανασταλτικά δεν έχει απειληθεί μετά το 12 λεπτό ενώ διαμαρτύρεται και για πέναλτι στον Βουό (22')

42' - Κακός ρυθμός τα τελευταία λεπτά

Περίπου 50 φίλαθλοι του ΟΦΗ στις εξέδρες

38' - Ωραία κάθετη του Χαντί στον Ράντι από τα δεξιά (στο ύψος της μεγάλης περιοχής), κακή σέντρα ο τελευταίος στο 2ο δοκάρι.

37' - Προσπαθεί από τα δεξιά ο ΟΦΗ, κακή σέντρα ο Μίκιτς και ενώ είχαν ανέβει αρκετοί παίκτες στην μεγάλη περιοχή

35' - Φάουλ για κάρτα του Ρομάνο στον Νάστο, δεν την βγάζει ο Μακρυπόδης

33' - Ωραία κίνηση του Βουό, γυρίζει στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν ''χλιαρό'' και μπλόκαρε ο Χιώτης - καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ

Κώτσιος και Όστοιτς κάνουν κάποια λάθη στην πρώτη πάσα ενώ πιέζεται πολύ ο Νάστος από τον Ρομάνο

29' - Σηκώθηκε ο Μίκιτς, στο έδαφος από κόντρα με αντίπαλο ο Αντουκόρ

27' Διακοπή στο ματς - συγκρούστηκαν Μίκιτς - Περογαμβράκης, ο Μίκιτς είναι ακόμα στο έδαφος

Καλύτερος ο ΟΦΗ στα πρώτα 25 λεπτά, με σωστές αποστάσεις και καλό passing game

24' - Μακρινό σου του Ράντι δεν απείλησε τον Χιώτη

22' - Πολύ ωραία ενέργεια των παικτών του ΟΦΗ - Ο Κύργιας σπρώχνει τον Βουό, καθαρή περίπτωση πέναλτι, αφήνει ο Μακρυπόδης!

20' - Ωραία σέντρα του Βαλλιάνου από αριστερά, κινήθηκε ο Βουό όμως ο Χιώτης μπλόκαρε με δυσκολία

18' - Κίτρινη κάρτα στον Κονέ, έπεσε άτσαλα πάνω στον Μπουρσέλη

Από μια μεγάλη στιγμή και οι δύο ομάδες στα πρώτα 15 λεπτά του ματς

14' - Κίτρινη κάρτα ο Μίκιτς

13' - ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία από τον Μπουρσέλη! Χάνει την μπάλα ο Χιώτης, ο Μπουρσέλης μόνος του μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής, απείλησε όμως ο Χιώτες έβγαλε σε κόρνερ

12' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλων - ο Δάφκος δεν βγήκε, ο Διαμαντόπουλος υπό την πίεση του Κώτσιου εκτέλεσε αλλά η μπάλα πέρασε πολύ έξω

Ακούγονται και οι φίλαθλοι του ΟΦΗ που βρίσκονται στην Ριζούπολη

8' - Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για τον ΟΦΗ, πέρασε χωρίς να απειλήσουν οι Κρητικοί

Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής με αρκετές λανθασμένες μπαλιές και από τις δύο ομάδες, παραμένει το 0-0

Πολύ κοντά στην μεσαία γραμμή ο Νάστος με τον Αντουκόρ, ο Χαντί παίζει από τα αριστερά, ο Ράντι από τα δεξιά της επίθεσης

5' - Ξεκίνησε καλά ο ΟΦΗ

4' - Επικίνδυνη φάση για τον Απόλλων, γύρισα Ρομάνο - σουτ Σιατραβάνη, δεν κινδύνευσε ο Δάφκος

3' - Πρώτο σου ο Μπουρσέλης, μπλοκάρει εύκολα ο Χιώτης

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ

*Ένα σφίξιμο της τελευταίας στιγμής άφησε εκτός 11αδας τον Γιάννη Κοιλιάρα

*Αλλαγή της τελευταίας στιγμής Μπουρσέλης αντί Κοιλιάρα

*Βγήκαν στο χορτάρι οι δύο ομάδες

*Μετά από τρία χρόνια παίζουν αντίπαλες οι δύο ομάδες

*Εκτός αν χρησιμοποιηθεί ο Κοιλιάρας στον άξονα, και ο Χαντί στα εξτρέμ, θα φανεί στα πρώτα λεπτά του ματς.

*Ο ΟΦΗ αναμένεται να αγωνιστεί με 4-2-3-1 : Δάφκος στο τέρμα, Μίκιτς και Βαλλιάνος οι μπακ με τους Κώτσιο και Όστοιτς να είναι το κεντρικό δίδυμο - αμυντικά χαφ Νάστος και Αντουκόρ, μπροστά τους ο Χαντί, με Κοιλιάρα και Ράντι στα εξτρέμ και στην κορυφή της επιθεσης ο Βουό

*Θυμίζουμε ότι η 1η αγωνιστική στον όμιλο του ΟΦΗ, ολοκληρώνεται την Πέμπτη (27/10), με το Παναθηναϊκός – Ηρακλής (19:30, «Απ. Νικολαΐδης»)

*Aντίπαλος του ΟΦΗ, ο πρώην αρχηγός της ομάδας Αλέξης Περογαμβράκης

*Τα πρώτα δύο τελικά αποτελέσματα στο κύπελλο:

• Αιγινιακός - Άρης 0-3
  • Καλλονή - Αγροτικός Αστέρας 1-2

Διαιτητής: Mακρυπόδης (Αχαία)

ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Κώτσιος, Οσοιτς, Νάστος, Αντουκόρ, Χαντί, Κοιλιάρας, Βουό, Ράντι.

Το Cretalive θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό το τι θα συμβεί στο Απόλλων - ΟΦΗ το οποίο θα ξεκινήσει στις 17.15