Αποκλείστηκαν στα πέναλτι από τα ημιτελικά οι Έλληνες έφηβοι

Εκτός τετράδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης εφήβων έμεινε η εθνική, γνωρίζοντας την ήττα με 18-17 στα πέναλτι (κ.α. 15-15), από την Ουγγαρία στα προημιτελικά.

Οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Η εθνική θα διεκδικήσει μία εκ των θέσεων 5-8, αρχής γενομένης με τον ηττημένο του ζευγαριού Αυστραλία-Κροατία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στα τρία πρώτα λεπτά. Οι Ούγγροι κατάφεραν να αντιδράσουν και αφού ισοφάρισαν σε 4-4, πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 7-6. Ο αγώνας χρειάστηκε να διακοπεί για περίπου μισή ώρα κι ενώ το σκορ ήταν στο 6-5 υπέρ της Ουγγαρίας λόγω κατταρακτώδους βροχής (2:24 πριν την λήξη του ημιχρόνου). Στη συνέχεια, η Ουγγαρία έφτασε σε προβάδισμα τριών γκολ (12-9), λίγο πριν την λήξη της 3ης περιόδου.

Η εθνική ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, 12-12. Η συνέχεια εξελίχτηκε σε... θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Ούγγροι είχαν το προβάδισμα συνεχώς (13-12, 14-13, 15-14), όμως ένα γκολ του Νίκου Γαρδίκα 2'' πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι. Οι Ούγγροι στάθηκαν πιο τυχεροί και ψύχραιμοι στο τέλος παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 4-5, 5-3, (πεν. 2-3)

Τα γκολ:
ΕΛΛΑΔΑ: Γιαννόπουλος 5, Νικολαΐδης 3, Γαρδίκας 2, Γκιουβέτσης 2,  Παπασηφάκης 2, Παπαναστασίου 1
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Βάντοβιξ 6, Νάγκι 4, Φέκετε 2, Κόσα 1, Μπούριαν 1, Τελέκι 1