Αποχαιρέτησε το κύπελλο με βαριά ήττα!

Οι ''κιτρινόμαυροι'' ολοκλήρωσαν με βαριά ήττα από τον Παναιτωλικό (0-5) τον θεσμό του κυπέλλου - ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Εργοτέλης ο οποίος σκέφτεται πλέον το ντέρμπι της Δευτέρας απέναντι στον ΟΦΗ

Παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ο Εργοτέλης παρουσίασε μια καλή εικόνα απέναντι στον Παναιτωλικό κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η δεδομένη αδυναμία της ομάδας του Τάκη Γκώνια στην ολοκλήρωση των φάσεων, εμφανίστηκε σε ακόμα ένα ματς. O Παναιτωλικός ξεκίνησε κάπως χαλαρά, όμως στην μοναδική του φάση στο πρώτο μέρος άνοιξε το σκορ. Ο Γκόμες θα ανοίξει το σκορ στο Παγκρήτιο στάδιο με πλασέ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν ριζικά.Οι γηπεδούχοι πέρα από το σουτ του Εντιαγέ μέσα από την περιοχή (56') δεν παρουσιάστηκαν το ίδιο ανταγωνιστικοί και οι έμπειροι φιλοξενούμενοι ''καθάρισαν'' μέσα σε δύο λεπτά τον αγώνα. Στο 65' η κεφαλιά του Ρόσα και στο 66' η ωραία προσπάθεια του Κλέσιο έφεραν το 0-3. Στο 74' ο Μάζουρεκ διαμόρφωσε το 0-4 μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το γκολ της... τιμής όμως δεν δημιούργησαν την παραμικρή κλασσική ευκαιρία πέρα από το άστοχο πλασέ του Μανουσάκη στο 86'. Στο 89' ο Κλέσιο πέτυχε το 2ο γκολ του σε μια αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου, ενώ η φάση ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

*Προκρίθηκαν Παναιτωλικός και Ξάνθη στην επόμενη φάση, Εργοτέλης και Πανσερραϊκός έμειναν εκτός