Απίθανο ματς: H Mπαρτσελόνα «άλωσε»την Μαδρίτη!

Το γκολ του Μέσι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την νίκη με 3-2 στην Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης στο ''Μπερναμπέου'' - ισόβαθμες οι δυο τους στην κορυφή της Πριμέρα

Ήταν ένα από τα θεαματικότερα Clasico που έχουμε δει ποτέ. Με γκολ, αποβολές, ανατροπές και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με στο 28' με τον Κασεμίρο, ο Μέσι είχε την απάντηση με ωραίο σόλο στο 33' και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν αμείωτος με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες. Στο 75' ο Ράκιτις με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ράμος με απ ευθείας κόκκινη κάρτα. Κάπου εκεί οι ισορροπίες έμοιαζαν να αλλάζουν όμως ο Χάμες είχε άλλη άποψη. Μπήκε στο 82', σκόραρε στο 85' και όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ θα πάρει τον ''χρυσό'' βαθμό. Ο Μέσι στο τελευταίο... δευτερόλεπτο έπειτα από σουτ του Άλμπα, με σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-2 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του αλλά και ελπίδες στην Μπαρτσελόνα για κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Πλέον Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης ισοβαθμούν στους 75 βαθμούς με την ισοβαθμία να δίνει την κορυφή στους Καταλανούς. Όμως, η ''βασίλισσα'' έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Θέλτα στο ''Μπαλαϊδος''.