Απίστευτη γκάφα χρεώνεται η ΕΠΟ στο φιλικό που διεξήχθη στις 17 Νοεμβρίου του περασμένου έτος. Το παιχνίδι έληξε 0-0 απέναντι στην Εθνική μας ομάδα και την Τουρκία όμως τελικά η Εθνική μας το χάνει στα χαρτιά και επιπλέον πρόστιμο 4.000 Ελβετικά φράγκα.
Η αιτία είναι η αντικανονική συμμετοχή του Απόστολου Γιάννου, ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή στο 70ο αντί του Κώστα Μήτρογλου. Ο Ελληνοαυστραλός φορ, ο οποίος αποφάσισε τελικά να γίνει ''Αυστραλός'', είχε αγωνιστεί δυο φορές με την Εθνική Νέων της Αυστραλίας και ως εκ τούτου δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, κάτι που δεν γνώριζε η ελληνική πλευρά.