Ανταγωνιστικό απέναντι στον Φάρο το ''Ηράκλειο'' - και τυπικά στα πλέι άουτ η Κρητική ομάδα

Πολύ ανταγωνιστικό το ''Ηράκλειο'' στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ηττήθηκε με 62-81 από τον ισχυρό Φάρο Κερατσινίου στα ''Δύο Αοράκια'' - υποβιβάστηκαν ΓΣΛ και Παγκράτι

Του Γιάννη Χαμαλάκη

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν πραγματοποίησε η ομάδα του Ηρακλείου στα ''Δύο Αοράκια''. Όσον κι αν αυτό μοιάζει οξύμωρο αν δει κανείς το τελικό σκορ (62-81), το ''Ηράκλειο'' πάλεψε πολύ, κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Α2 αλλά και τις... κλασσικές φετινές κακοδαιμονίες.

Πέρα από την δεδομένη απουσία του Λιανού, οι γηπεδούχοι έχασαν νωρίς τον Θέμη Κουπίδη (πρόβλημα στον ώμο) ενώ τραυματίστηκε και ο Μαραγκάκης (διάστρεμμα) λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ο νεαρός γκάρντ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου και τοποθετήθηκε νάρθηκας στο ποδι του.

Ρεαλιστικά ο Γιάννης Βισκαδουράκης είχε διαθέσιμους έξι παίκτες, συν τους Κυπριωτάκη και Γουμενάκη (έφηβοι) που αγωνίστηκαν λίγα λεπτά στο ματς.

Παρά το υψηλό αγωνιστικό εμπόδιο του αντιπάλου και τις πολλές απουσίες, το ''Ηράκλειο'' έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, οι Λάτοβιτς - Τσερκιτζόγλου και Πετράκης ήταν εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.25 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-44. Εξίσου καλό δεκάλεπτο και το τρίτο δεκάλεπτο για την Ηρακλειώτικη ομάδα η οποία κρατούσε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Στην τελευταία περίοδο η κούραση έφερε εύκολους πόντους έπειτα από αιφνιδιασμούς για την ομάδα του Συμεωνίδη με συνέπεια το σκορ να... ξεφύγει και το παιχνίδι να ολοκληρωθεί 62-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 38-44 (ημίχ.), 51-62, 62-81.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Γουμενάκης,  Λόλας 11, Παπαδάκης 5, Τσερκιτζόγλου 12 (3), Μαραγκάκης, Πετράκης 12 (2), Κουπίδης, Κυπριωτάκης, Λάτοβιτς 20 (5), Πάλλης 2.

ΦΑΡΟΣ Κ. (Σ. Συμεωνίδης): Σκορδίλης 23, Βασιλόπουλος 6, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 9, Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 13, Κακαρούδης 17 (2), Δημάκος, Κατούφας 3 (1), Παπαδόπουλος.