Η ανακοίνωση της Χανιώτικης ΠΑΕ:
''Η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον προπονητή κ. Μύρωνα Σηφάκη. Ο Μύρων Σηφάκης είναι πρώην ποδοσφαιριστής (τερματοφύλακας), έχοντας και διεθνείς συμμετοχές. Κυπελλούχος Ελλάδας σαν παίκτης το 1987 με τον ΟΦΗ, ο Σηφάκης αγωνίστηκε, πέρα από την ομάδα του Ηράκλειου, σε Ατσαλένιο, Πιερικό, Παναιτωλικό και Άγιο Νικόλαο.
Ο Σηφάκης έχει βρεθεί δύο φορές στον πάγκο ομάδων της Γ’ Εθνικής, το 1997-98 με τον Άγιο Νικόλαο και το 2002-03 με τον Εργοτέλη, οδηγώντας και τις δύο σε άνοδο.Με την ομάδα του Λασιθίου ξεκίνησε και σαν προπονητής, μόλις σταμάτησε να αγωνίζεται και σε δυόμισι χρόνια τον ανέβασε στη Β’ Εθνική.Ακολούθησε ο Εργοτέλης, όπου πανηγύρισε ανόδους από το Περιφερειακό μέχρι την Α’ Εθνική.
Το καλοκαίρι του 2005 ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Εθνικού Άχνας στην Κύπρο, , ενώ την ίδια χρονιά στις 28 Δεκεμβρίου ανέλαβε τη Νίκη Βόλου, απ’ όπου έφυγε για χάρη του ΟΦΗ, ωστόσο παρέμεινε εκεί μέχρι το καλοκαίρι, καθώς η ομάδα ήθελε να αλλάξει προπονητή.
Το Σεπτέμβριο του 2006 επέστρεψε στη Νίκη Βόλου, αλλά τα διοικητικά προβλήματα τον οδήγησαν σε παραίτηση.
Από τη σεζόν 2010/11 βρισκόταν στην τεχνική ηγεσία του Ανταγόρα Κω. Μύρωνα, καλώς όρισες στην ομάδα μας.''