Ανατροπή κορυφής ο Εργοτέλης - πέρασε από το Ατσαλένιο ο Ιωνικός

Ο Εργοτέλης επικράτησε με ανατροπή (2-1) της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στα Χανιά την ίδια ώρα που στο Ατσαλένιο ο ΠΟΑ δεν κατάφερνε να σταματήσει (0-2) τον πρωτοπόρο Ιωνικό

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, η ομάδα της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Βουρβαχάκη στο 34'.  Δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος ο Εργοτέλης απείλησε προς το τέλος του ημιχρόνου με τον Λεάλ. Στην επανάληψη οι ''κιτρινόμαυροι'' βγήκαν με καλύτερη διάθεση και στο 60' ο Νικολακάκης με κεφαλιά έκανε το 1-1.Ο χρόνος περνούσε και το άγχος κυρίευε τον Εργοτέλη ο οποίος είχε τον έλεγχο του ματς. Όλα αυτά μέχρι το 82', λεπτό όπου ο Σέρχιο Λεάλ έβαλε ακόμα ένα ''χρυσό'' γκολ την φετινή σεζόν για τον Εργοτέλη με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.Οι Ηρακλειώτες κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίσουν μια δύσκολη νίκη.

Στο Ατσαλένιο, έπειτα από ένα κακό ματς ο Ιωνικός επικράτησε με 2-0 του ΠΟΑ. Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με Καραλή στο 7' έπειτα από ασιστ του Καμαρά. Στην συνέχεια ο ΠΟΑ προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως ο Ιωνικός ήταν καλύτερος και πήγε δίκαια με το 1-0 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, μόλις στο 50’ ο Βρεττός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι ο Ιωνικός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και παρά τα ξεσπάσματα του ΠΟΑ, στο 86' ξανά ο Καραλής με άψογη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαμαρτύρονται οι Κρητικοί για την αποβολή του Βρεττού που λίγη ώρα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι αλλά και το ακυρωθέν γκολ που πέτυχε ο Πετράκης