Ανατροπή ανόδου για Εργοτέλη!

Με γκολ του Κατσικοκέρη στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1 του πρώτου ημιχρόνου στη Ρόδο και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 2-1 επί του τοπικού Ιάλυσου

Το παιχνίδι στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να έχει τον έλεγχο του ματς χωρίς όμως να απειλεί σημαντικά την εστία των γηπεδούχων. Κάπως έτσι φτάσαμε μέχρι το 45', λεπτό όπου ο Ιάλυσος έκανε το 1-0. Ο Αχείμαστος με ωραία σέντρα... έστρωσε στον Χατζηφούντα και ο τελευταίος με εξαιρετική κεφαλιά από κοντά πέτυχε το 1-0. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α' μέρος.

Στην επανάληψη οι ''κιτρινόμαυροι'' μπήκαν δυνατά, δημιούργησαν φάσεις και στο 53' πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα έπειτα από την αποβολή του Παφιάκη. Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Από κόρνερ του Σερτζίνιο η μπάλα στρώθηκε στην μεγάλη περιοχή στον Μπάτζιο και με σουτ του τελευταίου, ο Εργοτέλης ισοφάρισε σε  1-1. Στην συνέχεια η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου πίεζε και προσπαθούσε με σέντρες να κάνει κάτι καλό όμως το δεύτερο γκολ έδειχνε δύσκολη υπόθεση. Μέχρι τη φάση του 90'. Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του, ο διαιτητής Γκάμαρης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ρίκκα έπειτα από σουτ του Βελλίνη το οποίο ο Κατσικοκέρης διαμόρφωσε σε γκολ και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν με το ''διπλό'' από το Οικονομίδειο στάδιο.

Ενδεκάδες:

Ιάλυσος (Μάρκος Στεφανίδης): Χειμωνέττος, Αλιατίδης, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Ρίκκα, Μπαρόζο, Καρπαθάκης

Εργοτέλης (Σούλης Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου, Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο, Γκοτσούλιας, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Καϊμακαμούδης