Ανατροπή και πρόκριση!

Ο ΟΦΗ κατάφερε να γυρίσει το ματς με γκολ των Όγκμποε και Ορτέγκα, πήρε την νίκη (2-1) απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου - πρώτος ο ΟΦΗ, δεύτερος ο Πλατανιάς στον όμιλο

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος του Απόλλων Σμύρνης στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του. Σε ένα ανοιχτό ματς ο Απόλλων απείλησε την εστία του Στρέζου όμως ο πολύ καλός γκολκίπερ του ΟΦΗ ήταν στην θέση.

Με πολλές αλλαγές παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Παπαδόπουλος. Μια εντελώς διαφορετική ομάδα. Στην τριάδα της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Μάνος - Κουτσιανικούλης και Όγκμποε, στα χαφ αγωνίστηκαν οι Λεάλ και Πουρτουλίδης ενώ στην άμυνα η συμμετοχή του Μπολάκη αλλά και η μετατόπιση στα αριστερά του Ποτουρίδη αποτύπωνε μια διαφορετική τετράδα.

Η επανάληψη ξεκίνησε νευρικά για τον ΟΦΗ με τον Στρέζο να κάνει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις (46' - 58'). Η μη υπόδειξης της δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Φαμπιάν εκνεύρισε παραπάνω τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου με τον Κιταμπάλα στο 61' να βάζει μπροστά σττο σκορ τον Απόλλων Σμύρνης. Ο φορ της ομάδας της Ριζούπολης εξαπόλυσε έναν ''κεραυνό'' από τα 25 μέτρα, ο Στρέζος δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα με την μπάλα να καρφώνεται στην δεξιά γωνία της εστίας.

Νευρικός και ασύνδετος ο ΟΦΗ στα πρώτα είκοσι λεπτά της επανάληψης, προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς μετά την είσοδο των δύο Ισπανών χαφ (Μάρτος - Ορτέγκα) όμως δεν δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 81', ο Όγκμποε με εξαιρετική κεφαλιά έπειτα από συστημένη πάσα του Χαντί έδωσε το ''χρυσό'' γκολ στον ΟΦΗ και συνάμα την πρωτιά στον όμιλο. Στην συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά το ματς, πήρε αυτό που ήθελε και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση.Στο 89' αποβλήθηκε ο Μπιτζιμίν με δεύτερη κίτρινη. Στην συνέχεια η κρητική ομάδα βρήκε χώρους με τον Ορτέγκα να αξιοποιεί την ασίστ του Λεάλ και με όμορφο πλασέ να διαμορφώνει το 2-1.

Ενδεκάδες

OΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Λεάλ, Μάνος (67' Ορτέγκα), Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (67' Μάρτος), Ογκμποε, Μπολάκης, Ζιαμπάρης, Κουτσιανικούλης (77' Χαντί), Ποτουρίδης.

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Χουάντερσον, Ντάσιος, Μπάμπιαρζ (54' Καλλέργης), Κιταμπάλα, Μαατσεν (64' Αλμπάνης), Σιατραβάνης, Μενδρινός (80' Κοντοές),Μπιγιμινέ, Παπάζογλου, Βαλλιάνος, Αξελ Φερνάντο, Χουάρεζ.

Η βαθμολογία του ομίλου

• ΟΦΗ 9
  • Πλατανιάς 6
  • Απόλλων Σμύρνης 3
  • Ηρακλής 0

*Όπως και στον αγώνα με τον Πλατανιά,έτσι και σήμερα οι παίκτες του ΟΦΗ αγωνίστηκαν με τις επετειακές φανέλες της κατάκτησης του κυπέλλου του 1987.

*Παράπονα για την διαιτησία του πρώτου μέρους από τον Ν. Παπαδόπουλο στο διαιτητή Διαμαντόπουλο