Ο Δήμος Γόρτυνας & ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μιαμούς θα πραγματοποιήσουν τη Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 το μνημόσυνο στη μνήμη των εκτελεσθέντων κατοίκων της Μιαμούς τον Νοέμβριο του 1943 . Το μνημόσυνο θα τελεστεί στον Ιερό Ναό Αγ. Ιωάννη στη Μιαμού και στη συνέχεια θα ακολουθήσει η επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο των πεσόντων.
Όπως αναφέρεται:
"Με αίσθηση χρέους απέναντι σ’ αυτούς τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν, για να μπορούμε σήμερα να είμαστε ελεύθεροι, σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας την εκδήλωση μας".
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
08:30 Έναρξη Θείας Λειτουργίας στον Ιερό Ναό Αγ. Ιωάννη Μιαμούς
10:00 Επιμνημόσυνη Δέηση στο Ηρώο των Πεσόντων
• Προσκλητήριο πεσόντων
• Κατάθεση στεφάνων
• Τήρηση ενός λεπτού σιγής
• Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου