Τιμήθηκε σήμερα η μνήμη των Αγίων Δέκα, στον τόπο του μαρτυρίου τους, στους Αγίους Δεκα του Δήμου Γόρτυνας.
Λειτούργησαν οι Μητροπολίτες Ιεραπύτνης και Σητείας κ.κ. Κύριλλος, Κυδωνίας και Αποκορώνου κ.κ. Δαμασκηνός, και βέβαια ο Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας κ.κ. Μακάριος και πολλοί ιερείς της περιοχής.
Το "παρών" έδωσαν ο Δήμαρχος Γόρτυνας κ. Νίκος Σχοιναράκης, ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Γιώργος Ματαλλιωτάκης, ο Αντιδήμαρχος της Δ. Ε. Αγίων Δέκα κ. Παντελής Παπαδάκης κ.α