Συγκινητική ήταν η ανταπόκριση του κόσμου στη χθεσινή εκδήλωση μνήμης της «Πολιτείας Τυμπακίου» που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της Βασιλικής του Αγ. Μάρκου του Δήμου Ηρακλείου, με θέμα «Τυμπάκι-1942 ισοπέδωση από τα ναζιστικά στρατεύματα Κατοχής».
Συγκινητικές και ανθρώπινες και οι ομιλίες των κκ Ιωάννη Κολυμπιανάκη και Χρυσούλας Κωνστανταράκη που πήγαν τους παριστάμενους πολλά χρόνια πίσω...
Η εκδήλωση πλαισιώθηκε μουσικά από τον κ. Νικόλαο Χριστοδουλάκη.