Ο Σύλλογος Αλατσατιανών Νομού Ηράκλειου παρουσιάζει τη μουσικοχορευτική εκδήλωση «Στο σταυροδρόμι της μνήμης...». Μουσικοχορευτικος άνεμος, από τη μικρά Ασία στο ανατολικό αιγαίο (Σάμος, Χίος, Λέσβος, Ικαρία).
Η εκδήλωση πραγματοποιείται την Δευτέρα 15 Ιουλίου 2019 στις 21:30 στο κηποθέατρο «Ν. Καζαντζάκης» στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Ηράκλειο - καλοκαίρι 2019».
Μια μουσικοχορευτική βραδιά γεμάτη μνήμες και θύμησες, μέσα από παλιά παραδοσιακά τραγούδια της Μικράς Ασίας και του Βορειοανατολικού Αιγαίου.
Τα τραγούδια ερμηνεύουν η Χορωδία του Συλλόγου Αλατσατιανών Νομού Ηρακλείου και η Τζωρτζίνα Αλεξάκη.
Την εκδήλωση πλαισιώνουν ορχηστρικά:
Μιχάλης Σπυριδάκης - Βιολί
Πατήρ Γεώργιος Τζάβλας - Κανονάκι
Γιάννης Ατσαλής - Ούτι
Αντώνης Μποτονάκης- Κιθάρα
Νίκος Μοσχονάς - Κρουστά
Διεύθυνση χορωδίας – ορχήστρας: Νίκος Αντωνακάκης.
Επιμέλεια Παραδοσιακών Χορών Ενηλίκων: Τάσος Κουρεπίνης
Επιμέλεια Παραδοσιακών Χορών Παιδιών: Χάρης Μαστρακούλης Είσοδος: Ελεύθερη Αντί εισιτηρίου δεχόμαστε τρόφιμα μακράς διάρκειας τα οποία θα διατεθούν σε άπορους συμπολίτες μας.