Για πρώτη φορά στην ιστορία των διμερών σχέσεων Ελλάδας-Ρωσίας, η ανεκτίμητης θρησκευτικής και ιστορικής αξίας εικόνα της Παναγίας Σουμελά, που αποτελεί σημείο αναφοράς του Ελληνισμού του Πόντου, βρίσκεται, από χθες, στη ρωσική πρωτεύουσα του Βορρά, την Αγία Πετρούπολη.
Επί διήμερο, η ελληνική αντιπροσωπεία που συνοδεύει την εικόνα, συμμετέχει στη λιτανεία προς τιμή της μεταφοράς των οστών του Ρώσου πρίγκιπα, διπλωμάτη και στρατηλάτη πριν απο οκτώ αιώνες, Αλεξάνδρου Νιέφσκι.
Η διήμερη περιφορά των οστών του "Αγίου Αλέξανδρου της Πετρούπολης", μαζί με την εικόνα της Παναγίας Σουμελά αποτελεί το κορυφαίο γεγονός των ημερών. Μόνο χτες πήραν μέρος 100 χιλιάδες πιστοί. Σήμερα η περιφορά συνεχίζεται με την ίδια μαζικότητα.
Την εικόνα της Παναγίας Σουμελά μεταφέρουν νέοι της πόλης, ελληνικής καταγωγής, με στολές από τον Πόντο.
Ο κυβερνήτης της Πετρούπολης, Γκεόργκι Πολτάφτσενκο, υποδεχόμενος την ελληνική αντιπροσωπεία στο αεροδρόμιο, ασπάστηκε την εικόνα και δήλωσε ότι ο ερχομός της απο την Ελλαδα αποτελεί σαφές δείγμα της βαθιάς πνευματικής και ιστορικής σχέσης ανάμεσα στους δυο λαούς.