Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μέσα Μουλιανών, διοργανώνει και φέτος το ετήσιο παραδοσιακό πανηγύρι του Προφήτη Ηλία , την Τετάρτη 20 Ιουλίου στο προαύλιο χώρο του ελαιουργείου του χωριού.
Μέσα από την εκδήλωση προβάλλονται η κρητική μουσική, οι τοπικοί χοροί και γενικότερα η παραδοσιακή διασκέδαση και ψυχαγωγία των κατοίκων. Στην εκδήλωση θα εμφανιστούν οι καλλιτέχνες: - Σταυρακάκης Βασίλης (μαντολίνο, τραγούδι), - Ξυλούρης Γιώργης – Ψαρογιώργης (λαούτο, τραγούδι), - Πετράκης Στέλιος (λύρα), - Σταυρακάκης Αντώνης (μαντολίνο, τραγούδι), - Μανωλάκης Γιώργος (λαούτο,τραγούδι)
Παράλληλα μέσα από την εκδήλωση αναδεικνύεται η κρητική διατροφή αφού προσφέρεται πλήρες μενού με παραδοσιακά φαγητά (ψητό, μεζεδάκια) και προσφέρονται αγνά τοπικά προϊόντα, όπως το φημισμένο Mουλιανίτικο κρασί και ρακί.
Η είσοδος είναι 15 ευρώ με πλήρες μενού, ενώ για τις οικογένειες τα παιδιά κάτω των 12 ετών θα εισέρχονται δωρεάν.