Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι δράσεις αναβίωσης των παιχνιδιών από το χθες και τα παιχνιδιών όλου του κόσμου στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Δρόμου "Τέχνη καθ' οδόν" του Δήμου Ηρακλείου.
Ειδικότερα την Παρασκευή 1 Ιουλίου, μικροί και μεγάλοι έπαιξαν, κινήθηκαν, τραγούδησαν, στην Πλατεία Αγ. Αικατερίνης κι αναβίωσαν παιχνίδια από το χθες. Παιχνίδια από τα μέλη και το προσωπικό του ΚΕΚΟΙΦ-ΑΠΗ Αγ. Ιωάννη και τα μέλη της Ομάδας Εθελοντών Παιδείας Δ. Ηρακλείου (Ο.Ε.ΠΑΙ.Δ.Η.- ΚΟΙΝΟ ΤΩΝ ΚΡΗΤΩΝ.) όπως ο Μούγγος, ο καβαλάρης, το δακτυλίδι, η τυφλόμυγα και τα ποδήλατα από το χθες πλημμύρισαν την Πλατεία Αγίας Αικατερίνης!
Στη συνέχεια οι μικροί μας φίλοι εξερεύνησαν παιχνίδια απ΄ολο τον κόσμο σχεδιασμένα από την Οργάνωση Kalumba μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς τους Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 8ου Δημ. Σχολείου Ηρακλείου, τα μέλη του ΚΕΣΑΝ - Κέντρο Πρόληψης και τα μέλη της Ο.Ε.ΠΑΙ.Δ.Η.- ΚΟΙΝΟ ΤΩΝ ΚΡΗΤΩΝ.