Παρόντες ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Αρχανών Αστερουσίων και Πολιτικό Στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας Επιτροπάκης Γεώργιος , οι Αντιδήμαρχοι Γενειατακη Χαρά και Λυδατακης Αντώνιος, εκπρόσωποι της Εκκλησίας, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, του Αθλητισμού και του Πολιτισμού.
Ο κ. Επιτροπάκης Γεώργιος δηλωσε:"" Συγχαρητήρια στην "" Εθελοντική Ομάδα Προτεκτα _Δήμου Αρχανών Αστερουσίων _<<Φίλιος Ζευς>> για την Πλούσια Εθελοντική Δράση και Προσφορά. Εύχομαι τα μέλη της Ομάδας να συνεχίσουν με τον ίδιο ενθουσιασμό τις δραστηριότητες τους και ο Δήμος θα είναι Συμπαραστατης αυτής της πολύ αξιόλογης προσπάθειας. ""