Κάμερες, μικρόφωνα, σκηνοθέτες και οπερατέρ γέμισε χθες το πρωί ο αύλιος χώρος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού της Μεγάλης Παναγίας και του Λαογραφικού Μουσείου της Νεάπολης Λασιθίου.
Ο γαλλικό – γερμανικός ραδιοτηλεοπτικός οργανισμός Arte, στο πλαίσιο της σειράς ντοκιμαντέρ που ετοιμάζει, θέλει να ανακαλύψει τα μυστικά, τις ομορφιές, το χαρακτήρα και την παράδοση πέντε διαφορετικών νησιών με «όχημα» τους τροχούς του ποδηλάτου.
Γι' αυτό και συμπεριέλαβε σε αυτά την Κρήτη και συγκεκριμένα τη Νεάπολη και το Επάνω Μεραμπέλλο.