Δράση για τον καθαρισμό της Χερσονήσου αλλά και συμβολικά δώρα ενόψει του Πάσχα, οργάνωσε το νέο Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Χερσονήσου.
Οι κάτοικοι έλαβαν ως δώρο λαμπάδες μαζί με επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες προκειμένου να περιοριστεί η χρήση της πλαστικής σακούλας, ενώ παράλληλα, μέσω ερωτηματολογίων που διανεμήθηκαν, ο Σύλλογος επιδιώκει να πιάσει το "σφυγμό" της τοπικής κοινωνίας. Τα ερωτηματολόγια είναι ανώνυμα και οι συμμετέχοντες που θα τα απαντήσουν, καλούνται να τα παραδώσουν στο παγκάρι της εκκλησίας της ενορίας ως και το Μεγάλο Σάββατο.