Μια ξεχωριστή μουσική εκδήλωση, πλημμυρισμένη μελωδίες από τον παγκόσμιο κινηματογράφο, οργανώνει το Μουσικό Σχολείο Ηρακλείου και ιδιαίτερα οι πιανίστες του το Σάββατο, 6 Μαϊου στις 20.00 το βράδυ, στον Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου.
Οι μαθητές του σχολείου θα παρουσιάσουν γνωστά και άγνωστα μουσικά θέματα που «έντυσαν» αγαπημένες ταινίες , ελληνικές και ξένες, προσαρμοσμένα για πιάνο σόλο ή πιάνο τέσσερα χέρια.
Η συναυλία εντάσσεται στο πρόγραμμα που εκπονείται φέτος στο σχολείο «Μουσική και κινηματογράφος».
Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.