Στο πλαίσιο μιας νέας φιλοσοφίας με σκοπό την παροχή ψυχαγωγίας στο κοινό μέσω συναυλιών, το Αυτοτελές Γραφείο Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Ν.Π.Δ.Δ., προγραμματίζει μουσική εκδήλωση – συναυλία την Δευτέρα 28 Αυγούστου 2017 και ώρα 20:45 μ.μ. έως 21:45 μ.μ. στην Παραλία (πρώην λαβύρινθος)
Η συναυλία θα περιλαμβάνει έργα των S. Joplin - Astor Piazzola - Jazz Μουσική & Ελλήνων Συνθετών όπως των: Μίμη Πλέσσα – Μάνου Χατζιδάκι – Μάνου Λοΐζου – Βασίλη Τσιτσάνη.
Οι συναυλίες εντάσσονται στο πλαίσιο των μουσικών δράσεων του Αυτοτελούς Γραφείου Πολιτισμού και Μουσικής Παιδείας του Δήμου Ρεθύμνης – Κοινωνική Πολιτική και Μουσική Παιδεία Δήμου Ρεθύμνης.
Στη συγκεκριμένη συναυλία θα συμμετέχει η Ορχήστρα της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνης.