Με την συνδιοργάνωση της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου τα «Νεκτάρια 2016» που οργανώνουν ο Σύλλογος Φίλων του Αγίου Νεκταρίου του εκ Βρυούλλων και ο Πολιτιστικός Σύλλογος « Η Σύλλαμος»
Με τη συνδιοργάνωση της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου θα πραγματοποιηθούν τα πρώτα «Νεκτάρια 2016» που πραγματοποιούν ο Σύλλογος Φίλων του Αγίου Νεκταρίου του εκ Βρυούλλων και ο Πολιτιστικός Σύλλογος « Η Σύλλαμος» από 9 έως 11 Ιουλίου.
Σκοπός των εκδηλώσεων, σύμφωνα με τους οργανωτές, είναι ο εορτασμός του Αγίου Νεκταρίου του Βουρλιώτη Μικράς Ασίας , η διατήρηση της μουσικής , του χορού και των εθίμων του Μικρασιατικού Ελληνισμού και το «πάντρεμα» της μουσικής και της παράδοσης με την λεβεντογέννα Κρήτη.
Πρόγραμμα εκδηλώσεων:
Σάββατο 9 Ιουλίου 2016
΄Ωρα 20.30: Γλέντι με μουσικοχορευτική βραδιά και πλήρες μενού στον προαύλιο χώρο του Αγίου Νεκταρίου στη Σύλλαμο. Χορωδία Η ΑΝΑΠΝΟΗ του Αγίου Κωνσταντίνου καί Ελένης. Μουσικό συγκρότημα Στέφανου Λαυρενίδη.
Κυριακή 10 Ιουλίου
Ωρα 19.00 Μέγας Εσπερινός.
Δευτέρα 11 Ιουλίου
Ώρα 7.00 πμ ο Όρθρος , Η Θεία λειτουργία και η ευλόγηση των άρτων.
Ώρα 11.00 π.μ Επιμνημόσυνη δέηση στην πλατεία Νεών Κλαζομενών ( Ατσαλένιο) παρουσία του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ.κ Ειρηναίου.
Χαιρετισμός – Ομιλία από τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη κ.κ Θεοφύλακτο Μαρινάκη.
Ωρα 21.00 Εορταστική μουσική βραδιά με φαγητό στη πλατεία Αναξαγόρα Νέων Κλαζομενών – Ατσαλένιο- με το συγκρότημα του Γιώργου Γλυκοκόκαλου και τον ΄Ομιλο Παιδείας και Πολιτισμού ΑΕΤΟΓΙΑΝΝΗΣ .
Πρόγραμμα Αγώνων σε συνδιοργάνωση με τον Π.Ο.Η ΚΑΣΤΡΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
και το Δήμο Αρχανών και Αστερουσίων.
Κυριακή 10 Ιουλίου 2016 στη Σύλλαμο
10:00 - Άνοιγμα γραμματείας
11:00 - Εκκίνηση ποδηλατοβόλτας στο σημείο Κάτω Αρχανών (αρχή του φαραγγιού Μυριστή - Σύλλαμος 4χλμ.
11:30 - Εκκίνηση λαϊκού αγώνα, οδός Καλλικράτη Συλλάμου – Πλατεία Ανδρουλάκη δημοτικών Δ-Ε-ΣΤ, και Α-Β-Γ γυμνασίων 4,50χλμ (1 στροφή)
12:00 - Εκκίνηση κατηγορίας όπεν MTB (pro 2 x 10στροφές, fun 2 x 6στροφές)
Οδός Καλλικράτη, Πλατεία Ανδρουλάκη.
Πληροφορίες
Υπεύθυνος Οργάνωσης - Πληροφορίες: Μαρινάκης Μανόλης, Βασιλάκη ειρήνη, Παπαδάκης Γιάννης, και τα τηλ. είναι αντιστοίχως, 6942983179, 6944433379, 6937263800