Η Περιφέρεια Κρήτης–Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, η Συναγωγή Χανίων Ετς Χαγίμ και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Χανίων / 6ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων, διοργανώνουν Εκδήλωση Τιμής για την 27η Ιανουαρίου Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος, (καθιερωμένη με ομόφωνη απόφαση της Βουλής των Ελλήνων το 2004) η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, ώρα 19.30, στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων.
Η εκδήλωση περιλαμβάνει :
- Ομιλίες με θέμα «Η Συναγωγή των Χανίων Ετς Χαγίμ και η Μνήμη του Ολοκαυτώματος» από
- την κα Άνια Τσούκμαντελ, Ιστορικό, Διοικητική Διευθύντρια της ΑΜΚΕ Ετς Χαγίμ, και
- την κα Βασιλική Γιακουμάκη, Κοινωνική Ανθρωπολόγο, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
- Προβολή Ντοκιμαντέρ με τίτλο «Η κοιμωμένη εβραιοπούλα του σχολείου μας»,
δημιουργία της ΣΤ΄ Τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων