Ανοιχτή εκδήλωση- συζήτηση πραγματοποιεί ο Σύνδεσμος Μπάιρον για τον Φιλελληνισμό και τον Πολιτισμό την Κυριακή 15 Μαΐου 2016 και ώρα 10.00 το πρωί, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου Χανίων.
Ο πρόεδρος του Συνδέσμου κύριος Πάνος Τριγάζης θα εισηγηθεί το θέμα :
Το περιεχόμενο και η δυνατότητα ενός φιλελληνισμού του 21ου αιώνα, και θα ακολουθήσει συζήτηση. Στόχος της συζήτησης θα είναι και η ίδρυση παρατήματος του Συνδέσμου Μπάιρον στην πόλη των Χανίων, όπου η οργάνωση έχει ήδη μέλη.
Ο Σύνδεσμος Μπάιρον για τον Φιλελληνισμό και τον Πολιτισμό έχει μια ιστορία 20 ετών. Με πρωτοβουλία του το 2008, ορίστηκε η ημέρα θανάτου του Λόρδου Βύρωνα (19 Απριλίου), ως Ημέρα Φιλελληνισμού και Διεθνούς Αλληλεγγύης. Φέτος ο Σύνδεσμος προωθεί την ιδέα καθιέρωσης και Ημέρας Ελληνισμού της Διασποράς, την οποία επίσης θα παρουσιάσει ο Π Τριγάζης την Κυριακή στο Δημαρχείο Χανίων.