Τρείς νεκροί,αγνωστοι μεταξύ τους οδηγούνται στην κόλαση απο έναν μυστηριώδη αγνωστο αντρα, ένα γκαρσόνι. Όταν μείνουν μόνοι θα καταλαβουν πως η συνευρεση τους δεν είναι τυχαία και πως ο καθένας θα γίνει ο δήμιος των άλλων δύο.
“ Η κόλαση μας είναι οι άλλοι” λέει ο Γκαρσέν μεσα στο έργο.
Η άρνηση να ομολογήσουμε το πρωταρχικό μας εγκλήμα, απο το οποίο πηγάζουν όλα τα άλλλα είναι η αποφαση μας να απαρνηθούμε την ελευθερία μας και να επιτρέψουμε στους άλλους να μας επιβάλουν μια εικόνα του εαυτού μας, ένα κοινωνικό προσωπείο, μια μάσκα που γίνεται δέρμα και η ταυτοτητα μας εξαφανίζεται.
Ο Σάρτρ βασικός εκπρόσωπος του υπρξισμού στο “κεκλεισμένων των θυρών” εκφράζει την αντίφαση- ο άνθρωπος είναι ελευθερος να κάνει τις επιλογές του, όχι όμως την επιλογή να μην είναι ελευθερος.
Η θεατρική ομάδα Ιυττός συνεχίζει την παράσταση NO EXIT (κεκλεισμένων των Θυρών Ζαν- Πωλ Σάρτρ) , στο χώρο meet market(πρώην κρεοπωλείο) στην στοά Αγ. Μηνά 2 και Καλοκαιρινού
, καθε Κυριακή, Δευτέρα,και Τρίτη στις 21:30.
Έναρξη παραστασεων: Κυριακή 21 Οκτωβρίου
Σκηνοθεσία: Αντώνης Ντουράκης
Μετάφραση: Γρηγόρης Γρηγορίου
Σκηνικά: Κατερίνα Βασιλειάδη
Πρωτοτυπη μουσικη- Σύνθεση ήχων- live electronics: Έρη Ζερβάκη
Παίζουν:
Γκαρσόνι; Γιάννης Λιόκαλος
Γκαρσέν: Χρήστος Συμαρκέζης
Ινές: Αναστασία Σακέτου
Εστέλλα: Δάφνη Di Gregorio