Γιορτή για τα παιδιά θα πραγματοποιηθεί στο Κέντρο Ερευνών του Μουσείου Κρητικής Εθνολογίας στους Βώρους, σήμερα Τετάρτη στις 4 μ.μ. την οποία οργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μεσαράς σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Βώρων και το Δημοτικό Σχολείο Βώρων.
Η γιορτή περιλαμβάνει:
-Το άναμμα της “Ειρεσιώνης”, το αρχαίο ελληνικό δένδρο
- Κρητικά Κάλαντα από τη Χορωδία των Βώρων.
- Προσφορά τοπικών γλυκών .
- Παιχνίδια και δημιουργίες με τη συμμετοχή της Μοίρας.