Μπορεί ο καιρός να μη "θυμίζει" Χριστούγεννα, αλλά λίγο το Χριστουγεννιάτικο Κάστρο και ο στολισμός, λίγο η εορταστική μουσική, λίγο οι ... Άγιοι βασίληδες και τα χιόνια στις βιτρίνες, θα μπούμε με κλίμα εορταστικό - που θα πάει!
Από νωρίς το απόγευμα ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις στην Πλατεία Ελευθερίας, στο Ηράκλειο, και κορυφώνονται στις 21.30 με τη φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου από τον δήμαρχο Βασίλη Λαμπρινό. Η βραδιά θα "κλείσει" με συναυλία με τους Μάνο Παπαδάκη και Γιάννη Γιοκαρίνη.
Το πρόγραμμα
17:00: «Κεράσματα των Ξωτικών»: Μπισκοτάκια και καλωσόρισμα από την Σχολή Παραδοσιακών Τεχνών «Κρείττονες».
17:30: Ο Alpha News 106,2, ο Kiss Fm 96,1 και ο Music Club 105,8 θα σκορπίσουν μουσική, κέφι ...παρέα με τα ξωτικά του "Χριστουγεννιάτικου Κάστρου".
18:30-19:30: Ένα περίεργο ξωτικό που παίζει με τα παιδιά και μοιράζει μπαλόνια... κλέβει την παράσταση!
20:30: Οι "Τροβαδούροι του Ήλιου" θα έχουν ξεκινήσει από νωρίς τη μουσική τους περιδιάβαση στην πόλη καλώντας μικρούς και μεγάλους στο "Χριστουγεννιάτικο Κάστρο".
21:00: Η Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου σκορπά Χριστουγεννιάτικες Μελωδίες...
21:30: Η φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου από τον Δήμαρχο Ηρακλείου Βασίλη Λαμπρινό
22:00: Συναυλία με τους Μάνο Παπαδάκη και Γιάννη Γιοκαρίνη