Την Τετάρτη 30ή Μαΐου 2018 και ώρα 8.00 μ.μ., η Σχολή Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου θα πραγματοποιήσει Εκδήλωση Μνήμης για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως (29 Μαΐου 1453) με τίτλο «ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ», στην αίθουσα «ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΡΕΒΕΛΑΚΗΣ» (Ωδείο Ρεθύμνου).
Η Χορωδία της Σχολής, υπό την διεύθυνση του μουσικολ. κ. Ευαγγέλου Καπαϊδονάκη, Πρωτοψάλτου και Διευθυντού της Σχολής, θα αποδώσει Ύμνους και Άσματα της Αλώσεως.
Την Εκδήλωση θα παρουσιάσει ο κ. Γεώργιος Σηφάκης, Θεολόγος, Γραμματέας της Ιεράς Μητροπόλεως Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου.
Προσκαλούνται όλοι να παρακολουθήσουν την Εκδήλωση. Η είσοδος είναι ελεύθερη.